Wielofunkcyjna soda oczyszczona

Soda oczyszczona , czyli wodorowęglan sodu (NaHCO3), najczęściej kojarzy się nam z puszystymi, pachnącymi wypiekami – słusznie. Jednak ten biały proszek, który można znaleźć w niemal każdym polskim domu, posiada znacznie więcej funkcji godnych zainteresowania. Przede wszystkim soda występuje w ludzkim organizmie, gdzie odpowiada za utrzymanie właściwego pH krwi. Dodatkowo jest obecna w ślinie, dzięki czemu neutralizuje kwasy o szkodliwym działaniu dla szkliwa zębów.
Dodatkowo, soda oczyszczona to doskonała baza dla kosmetyków DIY, jak również składnik pomocny podczas robienia generalnych porządków. Znane są także jej właściwości sprzyjające zdrowiu – jakie? O tym więcej w treści poniżej.
Soda oczyszczona od kuchni
Soda oczyszczona wykazuje właściwości spulchniające. Zalewając ją wodą, można zaobserwować, jak wytwarza się musująca piana. Ta reakcja chemiczna prowadzi do rozpulchnienia np. ciasta. To bardzo pożądany efekt. W końcu trudno wyobrazić sobie coś przyjemniejszego od pulchniutkiego świątecznego ciasta czekoladowego czy klasycznego biszkopta.
W badaniach E. Kusińskiej oraz J. Grzegorczyk, nad zmianą tekstury ciasta biszkoptowego, pod wpływem stosowania różnych składników spulchniających wykazano, że największą sprężystością charakteryzowało się ciasto z dodatkiem sody oczyszczonej, które podniosło się w największym stopniu po odjęciu siły obciążającej. Z kolei w przypadku twardości ciasta, soda oczyszczona i drożdże wpływały bardzo podobnie na tę właściwość.
Soda oczyszczona działa ekspresowo. Jest także łatwiejsza w użyciu, niż standarowe drożdze. Skutki w postaci spulchnienia ciasta, są znacznie bardziej pewne, jeśli użyje się w przepisie właśnie sody oczyszczonej.
Zrób sobie kosmetyk DIY z sodą w roli głównej
Eksperymenty z domowymi kosmetykami pielęgnacyjnymi są coraz bardziej popularne. Nic dziwnego. W końcu do zrobienia naprawdę genialnego kosmetyku, wystarczy kilka tanich surowców oraz naczynia kuchenne. Najpopularniejsze jest obecnie “produkowanie” własnoręcznie zrobionych dezodorantów na bazie sody.
Wpatrując się w INCI popularnych naturalnych dezodorantów z sodą, łatwo można spostrzec, że ich skład jest naprawdę wąski i prosty w odtworzeniu. Do stworzenia bazowego produktu, wystarczy soda oczyszczona, skrobia ziemniaczana, olej kokosowy oraz ulubiony olejek eteryczny.
Oczywiście można podziałać jeszcze kreatywniej i do masy dodać np. odrobiny ziemi okrzemkowej, kwasu hialuronowego, glinki białej oraz masła shea, jednak to już jest nieco bardziej skomplikowana receptura. Taki prosty dezodorant na bazie sody zdecydowanie wystarczy. Sprawdzi się dla większości typów skóry. W przypadku, gdzie do neutralizowania przykrego zapachu potrzebne jest zablokowanie ujść gruczołów, taki dezodorant raczej nie jest polecany. Wszystkie składniki znajdziecie w naszym sklepie.
Domowe kosmetyki z sodą mogą także oczyszczać skórę twarzy oraz skutecznie usuwać martwe komórki naskórka. Soda świetnie oczyszcza z łoju, brudu i makijażu. Sprawdzi się także w usuwaniu z włosów mocnego lakieru czy suchego szamponu. Wówczas należy nasypać odrobinę sody do szamponu, umyć włosy a następnie dokładnie je spłukać.
UWAGA!
Wodorowęglan sodu, poza tym, że świetnie oczyszcza i odkaża, wykazuje także właściwości wysuszające a w niektórych przypadkach, drażniące. Należy więc uważać, by nie stosować sody zbyt często w pielęgnacji skóry oraz włosów. Osoby o suchej i wrażliwej skórze, powinny w szczególności uważać na ten produkt.
Naturalne patenty na czysty dom
Dzięki właściwościom żrącym oraz neutralizującym zapachy, soda doskonale zastępuje chemiczne środki czyszczące. Już 1/2 łyżeczki sody użytej na 1 szklankę wody, pozwala uzyskać uniwersalną bazę służącą do czyszczenia różnych powierzchni, w tym naczyń. Soda oczyszczona wykazuje również działanie ścierne.
Wspominaliśmy wcześniej, że soda jest zasadą i występuje naturalnie w jamie ustnej, gdzie neutralizuje działanie kwasów. Można wykorzystać tę właściwość także podczas dbania o czysty dom. Soda oczyszczona wykazuje zdolność do skutecznego usuwania plam pochodzenia kwasowego (sok z cytryny, ocet itp.).
Ten niepozorny biały proszek jest również sprawdzonym specyfikiem do czyszczenia brudnych szczotek i grzebieni. Pewnie znamy widok brudu na szczotce, którego nie da się już niczym zmyć ani wyciągnąć. Otóż okazuje się, że jednak jest to możliwe i wystarczy użyć sody. Wszelkie szczotki i grzebienie trzeba wrzucić do miski z wodą, dodać ¼ szklanki sody i trzymać przybory w takiej kąpieli do 20-u minut.
UWAGA!
Podczas sprzątania, nie używaj sody oczyszczonej na meblach z materiału pleksi oraz plastiku. Z uwagi na żrące właściwości sody, może dojść do porysowania faktury mebli.
Prozdrowotne właściwości sody oczyszczonej
Soda oczyszczona, jako zasada, może przynieść ulgę u osób z tzw. nadkwasotą żołądka. Dodatkowo można stosować ją w przypadku zgagi, problemów trawiennych czy nieprzyjemnego zapachu z ust. Tutaj warto zaznaczyć, że objawy związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu pokarmowego, należy zawsze zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Także z nim można porozmawiać o alternatywnych sposobach uśmierzania bólu, jak wspomniane spożywanie roztworu z sodą.
Podobnie jest w przypadku nieprzyjemnego zapachu z ust. Przyczyną tego krępującego problemu może być kamień nazębny, jak również poważne choroby układu pokarmowego. Jeśli jednak jest to taka “uroda” zęba, ponieważ i tak się zdarza, płukanie jamy ustnej roztworem z sodą faktycznie może pomóc. Co więcej, w przerwach od stosowania tradycyjnej pasty do zębów, można także użyć naturalnej pasty bazującej na oleju z kokosa, sodzie oraz olejku eterycznym miętowym lub eukaliptusowym.
Takiej naturalnej pasty można użyć w ciągu dnia. Niektórzy zupełnie rezygnują ze standardowych rozwiązań, zawierających fluor i przerzucają się na pasty naturalne, a nawet samodzielnie je tworzą.
UWAGA!
Z uwagi na swoje odkażające i drażniące właściwości, soda, stosowana w nadmiarze, może podrażnić jamę ustną. Warto więc stosować ją w mniejszych ilościach oraz nie sięgać po nią każdego dnia (chociaż oszałamiające efekty działania sody kuszą).
Istotna jest także kwestia jakości samego surowca. Otóż w przypadku alergii na gluten, należy unikać sody z typowego sklepu spożywczego. Dlaczego? Chociaż sama w sobie, soda nie zawiera glutenu, może być produkowana z innymi produktami, które mają go w swoim składzie. Dlatego też warto sięgać po sodę oznaczoną jako produkt bezglutenowy.
Bibliografia
- E. Kusińska, J. Grzegorczyk, Parametry tekstury bezglutenowego ciasta biszkoptowego z dodatkiem wybranych środków spulchniających.
- V. Lansky, Soda Oczyszczona – 500 praktycznych zastosowań.
- E. Kozioł, Wyrzuć chemię z domu.
- J. Zuziak, Ekologiczne środki czystości.
Produkcja naturalnych „kosmetyków” może być świetną zabawą. Pamiętam jak wspólnie ze znajomymi, robiliśmy kule do kąpieli. Soda, olejki eteryczne, kwasek cytrynowy i oczywiście butelka dobrego wina. Świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Gorąco polecam